AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 16 Kasim 2018 Cuma 18:43
İLÇE BİLGİSİ RESMİ KURUMLARBELEDİYELERMAHALLELEREĞİTİM SAĞLIKHAL FİYATIESNAFLAR
DEMRE HAVA DURUMU
DEMRE
DEMRE'NİN İLÇE OLUŞU

Myra (Demre) her zaman Likya’nın en önemli şehirlerinden birisi olarak bilinir. En erken sikkeler M.Ö. 3. yüzyıla dayanır. Fakat şehrin  M.Ö. 5. yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir. Roma egemenliği döneminde Myra’da şehirliler sivil projelere cömertçe para yardımında bulunmuşlardır. Saint Pol Roma’ya gitmek için Andriake Limanından hareket etmeden evvel, M.S. 6. yüzyılda şehri ziyaret etmiştir. Bizans döneminde Myra önemli bir idari ve dini  merkez olmuştur. Piskoposluk merkezi de olan Myra’da St. Nicholaus IV. yüzyıl başında Piskopos olarak görev yapmış; halka kendini sevdirmiş, inancı uğruna çok acılar çekmiştir. Myra o zamandan sonra Hıristiyan inancına mensup hacıların yolculukları sırasında konakladıkları merkezlerden biri olmuştur.  Bu açıdan Demre Hıristiyan dünyasının her zaman ilgisini çekmiştir. Her yıl 6 Aralık’ta Noel Baba etkinliklerini yapmak geleneksel hale gelmiştir.


Myra gibi önemli bir tarihi şehirden kalabileceği beklenen kalıntıların bir çoğunu bugün Demre’de göremiyoruz. Likya’nın en büyük tiyatrosundan kalanlar bugün hala ayaktadır ve bu eser aynı zamanda Likya’nın en iyi korunmuş tiyatrosudur. 29 oturma sırası ve 9-10 bin seyirci kapasiteli tiyatro kaleye yaslanmıştır. Bugün dahi bazen festival ve oyunlar için kullanılmaktadır. Myra metropoli muhtelif tip Likya mezarlarının önemli örneklerini ihtiva etmektedir. Tiyatro doğu ve batı metropoli diye ikiye ayrılmış ve Myra’nın arkasında yükselen kayalık, tepede kurulmuştur. Kayalar oyularak mezarlar kabartma ve yazılarla süslenmiştir.


Diğer önemli bir kalıntı St. Nicholaus kilisesidir. Kilise bugün yaklaşık 7 m. toprak seviyesinin altındadır. St. Nicholaus’un kemikleri kilise içindeki mermer bir mezarda bulunurken, kemiklerinin büyük bir kısmı  İtalyanlar tarafından çalınmış ve Bari’ye kaçırılmıştır. Diğer taraftan Bir Rus Prensi 1862 yılında Kiliseyi restore ettirmiştir. St.Nicholaus genel olarak Hıristiyan aleminde önemli bir dini kişilik olmakla beraber Rusya’da en önemli azizlerden biri olarak kabul edilmektedir. Anılan tarihte yapılan onarım sırasında Ruslar bir kilise çanı ilave ederek kubbeyi bir haç tonozu ile değiştirmişlerdir. St. Nichalous’un  bazı kemikleri bugün Antalya Müzesinde teşhir edilmektedir. St. Nicholaus’un  çocukların, gemicilerin ve ağır işlerde çalışan işçilerin koruyucu azizi olduğuna inanılmakta ve bütün dünya çocuklarının da Noel Babası olduğu kabul edilmektedir.


Osmanlı İmparatorluğu döneminde,  1904 yılında Eynihal adıyla köy statüsüne kavuşan Demre, Cumhuriyet döneminde ise  6 Haziran 1968 tarihinde  4 köyün birleşmesiyle Belediye,  4 Temmuz 1987 gün ve 3392 sayılı yasa ile de Kale adıyla ilçe olmuştur. 24/03/2005 tarih ve 5322 sayılı Kanunla Kale ismi Demre olarak değiştirilmiştir. 

 
1279 Kere Okundu

2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com